Committee Members

 

Name

Sub Committee Membership

Term of Office

End Date

Business/Pecuniary Interests

Mrs Karen Tomkins

Chair/Co-Opted

Finance & Staffing

Curriculum & Standards

30/12/2018

None declared

Mr Ray Farmer

Co-Opted

Finance and Staffing

Health & Safety/Premises

30/12/2018

Sole Trader, Consultancy Computer Education since 1990

Member of Council of Professors & Head of Computing since 2006

Mr Mick Curtis

Co-Opted

Chair of Curriculum & Standards

Health & Safety/Premises

30/12/2018

None declared

Mr David Jones

Co-Opted

Health & Safety/Premises

09/06/2019

None declared

Mr Brian Poulter

Co-Opted

Finance & Staffing

30/11/2020

None declared

Mr Paul Dean

Co-Opted

Curriculum & Standards

30/11/2020

None declared

Mr Dale Cave

Parent

Finance & Staffing

09/06/2019

Member - Royal Society of Chemistry (2000)

Mrs Emily Heath

Parent

Curriculum & Standards

30/04/2020

None declared

Mrs Fran Stead

Parent

Health & Safety/Premises

30/04/2020

None declared

Mrs Sally Butcher

Staff 

Chair of Health & Safety/Premises

17/06/2020

None declared

Mrs Vickie Njoroge

Headteacher

Curriculum & Standards

Finance & Staffing

Health & Safety/Premises

-

None declared

 

The Governing Body also consult with the  advisors listed below.

Mr Peter Smith (Premises Officer) (Health & Safety/Premises)
Mr Mike Behnke (Clerk)

 

In accordance with Local Authority legislation we are required to publish attendance for all full governor and sub-committee meetings for the previous academic year. The document for 2015/2016 can be accessed here.